Blog

 • Home
 • budowa
 • BUDOWA DOMU – JAK WYBRAĆ DOBRĄ EKIPĘ?
budowa domu

BUDOWA DOMU – JAK WYBRAĆ DOBRĄ EKIPĘ?

Wybór wyspecjalizowanej i doświadczonej ekipy budowlanej jest jednym z najważniejszych aspektów przy budowie domu. Na rynku mamy dość sporą ofertę firm działających w branży budowlanej, jednak deklarowana rzetelność nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Dlatego wybór firmy jest kluczowy, by móc zrealizować marzenia o własnym domu w założonym czasie i mieć gwarancję, że to dom na lata. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze firmy budowlanej?

Ile kosztuje….?

Aby podać cenę za wykonanie jakichś prac wykonawca musi wiedzieć dokładnie, jaki jest ich zakres. Istnieje szereg pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Na pytanie np. „Ile kosztuje przebudowa kuchni?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, nawet jeśli istnieją rysunki kuchni. Z planów bowiem nie wynika, jakie maja być szafki, osprzęt, blaty, oświetlenie czy też podłogi. Trudny jest też do wyceny zakres prac rozbiórkowych, instalacyjnych, malarskich.

Nawet przy prostszych pracach jak np. wymiana drzwi zewnętrznych, nasuwa się pytanie czy w cenę jest wliczone dostarczanie ich do domu, instalacja dzwonka, montaż futryny, malowanie.

Jakie są warunki płatności? Kiedy prace zostaną wykonane? Jaka jest gwarancja?

Zdecydowanie potrzeba więcej danych, niż wynika to z rysunku. Niezbędny może być opis i specjalne plany instalacyjne. Dobrze jest skorzystać z pomocy architekta lub inżyniera budowlanego, który sporządzi odpowiednią dokumentację.

Dokumenty

Na podstawie rysunków i opisów rożne firmy będą mogły składać nam oferty projektów budowlanych. Zaleca się zebranie co najmniej trzech różnych ofert, tak by wybór był większy. Niekiedy rozbieżności w poszczególnych propozycjach są zadziwiająco duże.

Na co powinieneś zwrócić uwagę zatrudniając ekipę?

 • Poproś o referencje, czyli dane kontaktowe wcześniejszych klientów firmy, porozmawiaj z nimi, odwiedź ewentualnie dom, w którym dana firma wykonała jakieś prace.
 • Porozmawiaj z przedstawicielem firmy, zapytaj jakie prace zwykle wykonują, ilu maja pracowników i wyrób sobie opinię o firmie.
 • Potwierdź, że ekipa ma odpowiedni sprzęt i kwalifikacje do wykonania zadania.
 • Sprawdź czy firma jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorstw oraz w urzędzie skarbowym jako płatnik VAT.
 • Poproś o akceptację projektu budowlanego i wycenę harmonogramu prac.
 • Upewnij się czy podane ceny zawierają podatek VAT. Zgodnie z ustawą o informacji cenowej firma ma obowiązek podać cenę zawierającą już VAT, ale wiele podmiotów zaniedbuje to.
 • Po podpisaniu umowy z wykonawcą uwzględnij również kwestię odbiorów poszczególnych etapów budowy. Dzięki temu będziesz miał większy komfort współpracy z ekipą i kontrolę nad przebiegiem wykonywanych przez firmę prac, ich terminowością oraz większą pewność, że dom będzie wzniesiony zgodnie z wymogami technicznymi.
 • Po zakończeniu prac zażądaj dokumentu potwierdzenia jakości, z którego wynika, że firma wykonała roboty zgodnie z zasadami powszechnie obowiązującymi w danej branży.
 • Prowadź dokumentację prac, sporządzaj notatki, fotografuj postęp robót itp.

Sporządź umowę pisemną

Zawsze żądaj umowy na piśmie, w której będą zawarte: zakres prowadzonych prac, koszty lub inne rozliczenia, termin zakończenia robót, opłaty za zwłokę, deklaracja, że firma jest ubezpieczona od wszelkiego ryzyka związanego z wypadkami na twoim terenie oraz od odpowiedzialności za wypadki osób trzecich. Jeżeli zatwierdziłeś przybliżoną cenę, to uzgodnij, że bez twojej zgody nie może ona wzrosnąć o więcej niż 15%.

Przerwanie prac

Jeśli chcesz przerwać prace, musisz pokryć koszty dotychczas wykonanych robót. Jeżeli firma popełniła jakieś błędy, masz prawo do obniżki ceny.

Nadzór nad budową

Każda budowa powinna być monitorowana przez kierownika budowy. Może się zdarzyć, że taka osoba w jednym czasie nadzoruje jeszcze kilka innych prac budowlanych – jej czas na każda budowę zostaje więc ograniczony. W tej sytuacji warto zastanowić się nad zatrudnieniem osoby z uprawnieniami budowlanymi, czyli  inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie sprawował pieczę nad poprawnością prac na budowie i kontrolą przedstawianych kosztorysów.

Podsumowanie.

Często o wyborze firmy wykonawczej decyduje cena. Jednak nie powinniśmy przyjmować jej za najważniejsze kryterium, gdyż nie zawsze ona idzie w parze z jakością oferowanych usług. Nie oznacza to jednak, że mamy szukać firmy najdroższej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór spośród 2 – 3 wykonawców z uśrednioną stawką oraz dokładna analiza oferty i doświadczenie danej ekipy. Najbezpieczniej jest skorzystać z usług firmy poleconej i z pozytywną opinią osób, które już zrealizowały swoje budowlane projekty.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.


  sent icon

  Dziękujemy z kontakt,
  Twoja wiadomość została wysłana

  Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

  Możesz również skontaktować się z nami
  w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

  89 541 07 33