Blog

fundamenty budynku

FUNDAMENT BUDYNKU

Fundament budynku jest niezmiernie ważnym elementem, decydującym o zachowaniu domu w dobrym stanie. Jeśli jest wykonany niewłaściwie, to na murowanych ścianach mogą pojawić się z czasem rysy, podłoga zacznie się przechylać, wilgoć przedostawać do środka, instalacje będą pękać itd.

Jakie cechy powinien spełniać fundament domu?

1. Solidna podstawa.

Fundament przede wszystkim powinien stanowić solidną podstawę konstrukcji nośnej domu. Nie powinien nierówno osiadać, np. z powodu przemarzania gruntu. Jeżeli jest zbyt słaby, może dojść do uszkodzenia budynku. Fundament projektuje się z uwzględnieniem nośności danego rodzaju gruntu. Skały, również piasek są dobrym i pewnym podłożem. Fundament posadowiony na takim podłożu zwany jest fundamentem bezpośrednim.

Fundament na glinie, gliniastym pisaku lub innym luźnym gruncie, można oprzeć na palach sięgających nośnego podłoża.

W pewnych okolicznościach projektuje się tzw. fundamenty pływające, tzn. bez trwałego połączenia z warstwą nośną. W takim przypadku oczekuje się, że fundament nie będzie osiadał bardziej, aniżeli pozwala na to konstrukcja budynku. Jest wtedy istotne aby grunt poza domem nie przemarzał w zimie.

2. Utrzymanie domu w suchym stanie.

Aby fundament mógł spełniać tą funkcję, dom należy postawić na gruncie suchym, np. na podwyższeniu terenu i na ławach piaskowych. Podłoże z gliny zawiera dużo wody i dlatego nie zaleca się lokalizować na nim budynków. W gruncie zawsze jest trochę wody, przed którą trzeba się zabezpieczać. Jednym z nich jest używanie do budowy fundamentów materiałów odpornych na wilgoć i o dobrych właściwościach izolacyjnych.

Innym ważnym elementem jest drenaż. Składa się on z rur umieszczonych w warstwie gruboziarnistego piasku i służy do odprowadzania nadmiaru wody spod i z otoczenia fundamentu. Należy znać poziom wody gruntowej. Zagłębienie piwnicy poniżej tego poziomu jest ryzykownym przedsięwzięciem. Niezbędna jest odpowiednia izolacja przeciwwodna fundamentów, ponieważ sam drenaż może nie wystarczyć.

3. Utrzymanie domu w cieple.

Dobrym rozwiązaniem na utrzymanie ciepła w domu jest umieszczenie izolacji termicznej na zewnątrz muru fundamentowanego oraz pod ławą fundamentową. Jeśli mamy do czynienia z „ciepłym” fundamentem, to i wilgoć trzyma się z dala od domu.

4. Wyrównanie różnic poziomów.

Fundament powinien być tak skonstruowany, by mógł wyrównać różnicę poziomów terenu i równocześnie stanowić estetyczną podstawę bryły domu. Poziom terenu prawie nigdy nie jest płaski. W większości projektów budowlanych zazwyczaj rutynowo wyrównuje się teren, tworząc duże, mało estetyczne nasypy i wykopy. Alternatywą dla tej metody jest budowa fundamentu w sposób naturalny, wykorzystując różnice w poziomie terenu albo wyrównując jego powierzchnię.

Rodzaje posadowienia budynku?

Już na samym początku budowy dobrze jest wiedzieć, jaki rodzaj fundamentów wybrać. Kiedyś większość budynków powstawała w oparciu o tradycyjne ławy lub stopy fundamentowe. Obecnie coraz większą popularność zyskuje płyta fundamentowa.

Płyta fundamentowa to wylewana na placu budowy płyta betonowa. Zasadnicza różnica pomiędzy płytą, a tradycyjnym fundamentem jest głębokość wykopu – pod płytę betonową jest on znacznie płytszy, co znacznie skraca czas pracy. Pomimo wielu zalet płyt fundamentowych w Polsce zdecydowanie wciąż większą popularnością cieszą się tradycyjne i powszechne fundamenty kopane.

1. Ławy fundamentowe

To klasyczne rozwiązanie na fundamentowanie domów jednorodzinnych. Ławy betonowe bezpośrednio wylewa się na grunt lub deskowanie. Najlepiej gdy wody gruntowe zalegają poniżej poziomu posadowienia, jednak takie fundamenty można wykonać także w gruntach mokrych (chociaż będzie to o wiele kosztowniejsze). Uważa się, że taki fundament zabezpiecza budynek przed wilgocią, jednakże trzeba mieć na uwadze, że istnieje niebezpieczeństwo tworzenia się pleśni, kiedy to wilgotne powietrze dostaje się pod budynek. Rury instalacji wodnej przechodzące przez tą przestrzeń muszą być izolowane od mrozu w okresie zimowym.

Zalety:

  • możliwe do wykonania samodzielnie metodą gospodarczą
  • tradycyjne i sprawdzone rozwiązanie stosowane od wieków
  • metoda doskonale znana przez wykonawców, co pozwala na uniknięcie ewentualnych błędów
  • korzystne rozwiązanie przy gruntach wysadzinowych
  • sprawdzą się w wielu typów gruntów: piasków, żwirów, glin, gruntów wysadzinowych

Wady:

  • Długi czas robót budowlanych
  • uciekanie ciepła przez ziemię.

2. Płyta fundamentowa

Ta metoda jest coraz częściej wykorzystywana jako alternatywa tradycyjnych fundamentów wylewnych czy murowanych z bloczków betonowych. Płyta fundamentowa daje gwarancję, że budynek będzie osiadał równo, a jego konstrukcja pozostanie stabilna, dzięki czemu powstaje mniejsze ryzyko wystąpienia rys, pęknięć oraz szczelin.

Można ją zastosować do posadowienia budynków w dowolnej technologii: szkieletowej, murowanej oraz z gotowych elementów prefabrykowanych. Płyta fundamentowa sprawdzi się przede wszystkim na niepewnych podłożach i tam gdzie występuje wysoki poziom wód.

Zalety:

  • prace nie wymagają głębokich wykopów
  • krótki czas pracy wykonania
  • mały zakres robót ziemnych
  • łatwa technologia
  • ciężar budynku rozkłada się równomiernie na całej jej powierzchni
  • najlepszy sposób na fundamenty przy wysokim poziomie wód gruntowych
  • skuteczna termoizolacja
  • może być instalowana na terenach zasadniczo trudnych w fundamentowaniu

Wady:

  • wcześniejsze zaplanowanie przyłączy i instalacji
  • wyższe koszty budowy przy budynku wznoszonym na gruntach wysadzinowych
  • brak możliwości przygotowania betonu metodą gospodarczą. Beton przemysłowy należy zamówić w wytwórni
  • rozwiązanie znacznie mniej popularne wśród wykonawców
  • ryzykowne rozwiązanie w przypadku domów niepodpiwniczonych posadowionych na gruntach wysadzinowych.
  • po zakończeniu budowy brak możliwości dobudowania piwnicy w przypadku domu parterowego

Podsumowanie

Na wybór odpowiednich fundamentów składa się wiele czynników m.in. uwarunkowania gruntowe, rodzaj stawianego budynku, czy ilość przeznaczonych nakładów finansowych. Niezależnie od decyzji na jakie fundamenty się zdecydujemy, należy wziąć pod uwagę ekonomiczność projektowanych fundamentów. Istotną sprawa jest również zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią oraz zadbanie o solidną hydroizolację.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33