Blog

taras drewniany

JAK I CZYM ZABEZPIECZYĆ TARAS DREWNIANY?

Drewniany taras zwiększa powierzchnię do przebywania na zewnątrz w okresie letnim. Możliwość wyjścia bezpośrednio z mieszkania na taras sprawia przyjemność większości z nas. Podłoga tarasowa to część, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia i ścieranie, w szczególności po okresie jesienno-zimowym. Największym zagrożeniem są zalegający, topniejący śnieg, wilgoć oraz mróz. Zatem okres wiosenno-letni jest dobrym momentem na odświeżenie i zabezpieczenie podłogi tarasowej.
Właściwa pielęgnacja i stosowanie odpowiednich preparatów daje nam gwarancję, że podłoga z desek przez wiele lat będzie wyglądała świeżo i elegancko.

Oczyszczenie podłogi

Po sezonie zimowym, nieużytkowany taras wymaga gruntownego oczyszczenia. W tym celu dobrze sprawdzi się myjka ciśnieniowa, przede wszystkim w przypadku trudno dostępnych miejsc. Jej użycie pozwoli sprawnie i dokładnie przeprowadzić porządki na tarasie. Jeśli jednak sama woda nie zdoła oczyścić wszystkich zabrudzeń, możemy zdecydować się na użycie specjalnego środka do czyszczenia tarasów. Uniwersalny Rensa Super to biodegradowalny i przyjazny środowisku detergent przeznaczony do mycia podłoży budowlanych i do przygotowania podłoży przed malowaniem. Charakteryzuje się łatwością i szybkością w użyciu – po wytarciu zabrudzeń i 5 minutach schnięcia powierzchnia jest już przygotowana do dalszych prac.

Przygotowanie podłoża – maszynowa renowacja

Większość tarasów wykonana jest z desek ryflowanych a więc standardowe metody przygotowania podłoża drewnianego w postaci cyklinowania czy szlifowania  nie sprawdzi się. W tej sytuacji warto skorzystać z usług specjalistycznych firm posiadających maszyny do czyszczenia i renowacji tarasu. Usługa taka polega na zabezpieczeniu zarówno nowych tarasów oraz czyszczeniu i renowacji tarasów brudnych i zniszczonych. Dzięki regulowanej obrotowej szczotce mechanicznej i odpowiedniemu naciskowi brud w ryflach zostanie sprawnie i prędko usunięty. Po tym zabiegu wystarczy całą powierzchnię odkurzyć i przystąpić do olejowania, za pomocą tego samego urządzenia.

Czym zabezpieczyć podłogi tarasowe?

Niezależnie od wyboru sposobu konserwacji tarasu zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z drewnem o niższej trwałości warto pamiętać o impregnacji. Najskuteczniejszą metodą jest impregnacja metodą ciśnieniową gdzie pod ciśnieniem preparat impregnujący jest wtłaczany  w głąb struktury drewna. Możemy również zaimpregnować drewno za pomocą pędzla stosując zalecenia producenta. Czynność taką najlepiej wykonać przed położeniem desek na tarasie. Taki zabieg ochroni drewno przed biokorozją na długie lata.

Lakierowanie czy olejowanie?

Zarówno lakier jak i olej skutecznie zabezpieczają powierzchnię drewna. Jednak w przypadku desek tarasowych skuteczniejsze będzie olejowanie. Ten sposób zabezpieczenia drewna polega na nasączaniu go naturalnymi roślinnymi olejami. Mają one konsystencje płynną w związku z czym są w stanie wniknąć w głąb drewna. Tworzy to powłokę która zabezpiecza drewno od wewnątrz.
Powierzchnia olejowana jest przyjemna w dotyku i zachęca do stąpania po niej, a konserwacja jest prosta. Taki  zabieg konserwujący zaleca się wykonać dwa razy do roku.
Zwolennikami podłogi olejowanej są osoby ceniące ekologiczne rozwiązania z uwagi na jej naturalne piękno i strukturę usłojenia, ciepło i przytulność.

Wybierając lakier na deski tarasowe należy wziąć pod uwagę to, iż  z czasem zacznie się łuszczyć. Istnieje również możliwość wycierania się lakieru w miejscach częściej eksploatowanych. Stwarza to możliwość oddziaływania wody na strukturę drewna oraz pogarsza estetykę  tarasu. Okresowa  renowacja tarasu lakierowanego wymaga  usunięcia  starej powłoki na całej powierzchni. Dlatego warto zainwestować w dobry jakościowo lakier do zastosowań zewnętrznych, który  tworzy grubszą powłokę odporną na: uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne warunki atmosferyczne promieniowanie UV, pęknięcia i utratę kolorów.

Czym lakierować i olejować?

Dziś mamy do wyboru szeroki asortyment  olejów i lakierów wydobywających naturalne piękno drewna i zabezpieczających na długie lata.

 Woodex Wood Oil to rozpuszalnikowy naturalny olej do drewna. Doskonale nadaje się do zabezpieczenia tarasów drewnianych i mebli ogrodowych. Zabezpiecza drewno przed wilgocią, brudem, promieniami UV, pęknięciami.

Lakier specjalny z połyskiem Helo 90, utwardza a zarazem uelastycznia podłogę drewnianą. Jest odporny na pęknięcia, uszkodzenia, detergenty i oleje. Doskonale zabezpiecza przed wodą i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, nadając wysoki połysk. Dodatkowo zawiera filtry UV, dzięki czemu zapobiega żółknięciu warstwy zewnętrznej.

Półmatowy lakier specjalny Helo Aqua 20, przeznaczony do lakierowania podłóg z desek zarówno wewnątrz jak i zewnątrz.

Szybkoschnoący matowy lakier specjalny Helo 15 tworzy twardą i elastyczna powłokę, odporna na ścieranie, uderzenia oraz detergenty.

Biorąc pod uwagę wybór środka zabezpieczającego taras z drewna warto wziąć pod uwagę nie tylko końcowy efekt, jaki uzyskamy wybierając konkretny preparat ale także zapoznać się z zasadami późniejszej eksploatacji i pielęgnacji podłogi.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.


  sent icon

  Dziękujemy z kontakt,
  Twoja wiadomość została wysłana

  Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

  Możesz również skontaktować się z nami
  w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

  89 541 07 33