Blog

MONTAŻ DRZWI I OKIEN

Prawidłowy montaż  drzwi i okien pozwala ograniczyć straty energii oraz powstawanie mostków termicznych. Błędy jakie powstaną na tym etapie mogą zaowocować w niedługim czasie pojawieniem się wilgoci i uszkodzeniem stolarki okiennej. Jak zatem przystąpić do prawidłowego montażu tych elementów?

Montaż drzwi

Jak krok po kroku wykonać montaż drzwi.

1. Pracę rozpoczynamy od usunięcia starej ościeżnicy, w przypadku gdy przeprowadzamy remont i będziemy montować nowe. Za pomocą szlifierki kątowej lub szlifierki do drewna, jeśli futryna jest drewniana nacinamy ościeżnice a następnie za pomocą młotowiertarki do kucia podkuwamy ościeżnicę z obydwu stron i wyrywamy z muru. Jeśli nie mamy takich narzędzi możemy posłużyć się przecinakiem i piłką do drewna lub metalu.

2. Teraz czas na pomiary jeśli mamy już kupione drzwi, należy zmierzyć na ile potrzeba powiększyć otwór – tak aby ościeżnica weszła i pozwalała na zachowanie 1,5 cm luzu (do aplikacji piany montażowej). Jeżeli mamy gotowy otwór drzwiowy i nie dokonujemy wymiany nowych drzwi dobrze jest, aby pomiarów dokonał montażysta firmy od której będziemy kupować drzwi – zmniejszy to ryzyko wystąpienia błędu.

3. Pomierzony i przygotowany otwór drzwiowy należy odkurzyć z pyłu oraz osunąć luźne kawałki tynku a następnie w razie konieczności zagruntować emulsją gruntującą.

4. Możemy przystąpić do osadzania ościeżnicy wraz z drzwiami. W tym celu ustawiamy całość w otworze drzwiowym a następnie za pomocą klinów blokujemy drzwi kontrolując poziomicą położenie w pionie i poziomie. Jeśli drzwi są wstępnie ustawione i trzymają się na klinach możemy zamocować zamki i sprawdzić czy wszystko poprawnie działa.

5. Na tym etapie potrzebujemy dostępu do otworów w ościeżnicy, w tym celu demontujemy drzwi z ościeżnicy lub je uchylamy i blokujemy, aby nie przeszkadzały w montażu. Przed przystąpieniem do zamocowania ościeżnicy przy pomocy metalowych dybli dobrze jest wykonać powtórnie wymiary i sprawdzić właściwe kąty, poziomy oraz wymiary

6. Poprzez otwory w ościeżnicy wiercimy te w murze i wbijamy dyble, dokręcając wewnętrzna cześć ościeżnicy. Po zakołkowaniu drzwi zaślepiamy otwory w ościeżnicy.

7. Przechodzimy do piankowania. W tym celu zraszamy wodą przestrzeń między murem a ościeżnicą w celu zwiększenia przyczepności pianki i lepszego jej utwardzenia. Tu możemy się posłużyć pianą pistoletową z regulacją dozowania lub pianą wężykową firmy Tytan. Zaczynając od dołu wtryskujemy piankę w szczelinę pamiętając, aby wypełnić ją w 40-50% z uwagi na zwiększenie się jej objętości. Jeśli jest niskoprężna to wypełniamy w 70-80% szczelinę. Tak przygotowane drzwi pozostawiamy do wyschnięcia piany. Po wyschnięciu usuwamy kliny i uzupełniamy pianką powstałe ubytki.

Montaż okien

Przy montażu okien postępujemy podobnie jak i przy montażu drzwi.

1. Najpierw należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń i luźnych kawałków tynku otwór okienny otwór i zagruntować.

2. Na ościeżnice okienne zakładamy kotwy, które zostaną przykręcone do muru. Jeśli zależy nam na podniesieniu termoizolacji domu dobrze jest przykleić do okna taśmy paro przepuszczalne lub rozprężne od zewnątrz a od wewnątrz taśmy paroszczelne. Miejsce mocowania ościeżnicy zależy od rodzaju ściany i tak w przypadku ściany jednowarstwowej jest to środek muru mniej więcej około 15 cm od lica zewnętrznej ściany.

a) W przypadku ściany dwuwarstwowej okno montujemy w płaszczyźnie nośnej muru. Ocieplenie zachodzące na ościeżnicę zabezpieczy przed stratami ciepła. Na warstwie ociepleniowej bez przeszkód można zamontować lekki parapet np. z tworzywa sztucznego czy blachy.

b) W przypadku ściany trójwarstwowej umiejscowienie będzie w dużej mierze zależało od grubości i rodzaju elewacji czy będzie to tynk klinkier czy panel elewacyjny

3. Ramę okna wraz z przymocowanymi kotwami osadzamy w otworze zachowując szczelinę dylatacyjną. Ustawioną w murzę ościeżnice umocowujemy za pomocą klinów rozporowych i sprawdzamy kąty oraz położenie w pionie i poziomie.

4. Jeśli wymiary są w porządku, to możemy przystąpić do mocowania kotew za pomocą kołków rozporowych. Odległość pomiędzy poszczególnymi połączeniami(kotwami) powinna wynosić nie mniej niż 70 cm. W przypadku większych okien narażonych na większe obciążenia lub nieotwieranych zaleca się montaż na dyble, które mocują ościeżnice bezpośrednio do muru i takie mocowanie jest sztywniejsze należy pamiętać aby uszczelnić otwory w dolnym elemencie ramy.

5. Po umocowaniu okna w otworze za pomocą kotw możemy przystąpić do pianowania zraszając wcześnie szczelinę dylatacyjną woda w celu zwiększenia przyczepności i stwardnienia naniesionej pianki. Pianę nanosimy od dołu do góry lekko zygzakowatym ruchem równomiernie rozprowadzając.

6. Po wyschnięciu  nadmiar pianki usunąć nożykiem z wymiennym ostrzem. Teraz możemy drugi koniec przyklejonej wcześniej do okna taśmy paroszczelnej przymocować do muru w taki sposób, aby zasłonić piankę. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci z pomieszczenia w spoinę, zawilgoceniu, a także zagrzybieniu ściany.

Do tak przygotowanej ościeżnicy możemy wstawiać skrzydła sprawdzić czy otwierają się prawidłowo w razie potrzeby okna możemy podregulować.

Prace wykończeniowe

Przed przystąpieniem do pracy wykończeniowych należy zabezpieczyć folią i taśmą montowane elementy (drzwi/okna), aby nie doszło do ich uszkodzenia lub zabrudzenia. Ubytki uzupełniamy pianką a po całkowitym wyschnięciu jej nadmiar usuwamy nożykiem z wymiennym ostrzem. Aby wyrównać powierzchnię możemy użyć tynku gipsowego. Na wyrównaną płaszczyznę ściany możemy przymocować odpowiednio przycięte płyty kartonowo -gipsowe klejem gipsowym. Płyty fazujemy w miejscach połączeń, następnie nakładamy profile narożnikowe w które wtapiamy klej gipsowy bądź gips szpachlowy. Sprawdzamy poziomicą właściwy pion i poziom a następnie szpachlujemy narożniki. Na koniec wyrównujemy gładzią gipsowa i po jej wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym lub gąbką ścierną. Zdejmujemy folię zabezpieczającą okna lub drzwi i akrylem uszczelniamy połączenia (narożniki). Tak wykończoną przestrzeń wokół okna lub drzwi można zagruntować a następnie  nałożyć powłokę w postaci farby lub tapety.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33