REMONT MIESZKANIA ZIMĄ?
Okres jesienno-zimowy kojarzy się raczej z przestojem w pracach budowlanych i remontowych. Faktem jest, że ze względu na niskie temperatury i wilgoć, warunki do pracy na zewnątrz są niekorzystne, co więcej niektóre z prac są niemożliwe do przeprowadzenia. Jednak nie ma przeciwwskazań, by przeprowadzić remont wewnątrz budynku. Tu sytuacja przedstawia się inaczej. Przeprowadzanie prac remontowych w chłodnych miesiącach ma też swoje zalety!
Atrakcyjne ceny
W tym okresie można trafić na liczne promocje i atrakcyjne ceny farb, płytek, klei czy tapet. Wiele sklepów i hurtowni pod koniec roku robi wyprzedaż końcówek kolekcji, przygotowując miejsce na nową ofertę. Nie sposób tu pominąć już popularnego i wyczekiwanego co roku przez klientów dnia jak „Black Friday”. Przy zakupie materiałów budowlanych zimą należy zadbać o ich odpowiedni transport, gdyż część materiałów pod wpływem niskiej temperatury może zmienić swoje właściwości.
Ekipa remontowa.
W okresie zimowym łatwiej można znaleźć wolną firmę remontowo-wykończeniową, bo większość decyduje się jednak na remont latem. Dzięki temu, że fachowców nie gonią terminy, istnieje szansa, że remont przebiegnie bez zbędnego pośpiechu i nerwów. Poza tym ekipa jest wydajniejsza a my jesteśmy spokojni.
Nie wszyscy jednak decydują się na ekipę remontowa, wiadomo, że znacznie tańszym rozwiązaniem jest wykonanie prac remontowych samodzielnie. Dlatego w tej sytuacji warto zapoznać się z informacjami jak planować remont w chłodne dni i na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów.
Niska temperatura a materiały budowlane
Zabierając się za remont czy wykańczanie pomieszczeń wewnętrznych, należy zwrócić uwagę, w jaki sposób poszczególne materiały reagują na niska temperaturę i wyższą wilgotność powietrza. Tynki, zaprawy klejowe, farby schną w takich warunkach dłużej. Wietrzenie pomieszczenia zimą nie pomoże, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu , by wszystko schło i wiązało się jak należy. Sprawne ogrzewanie zapewniające optymalną temperatura od 18°C do 23°C w zupełności wystarczy. Pamiętajmy, że wentylacja również może przyspieszyć wysychanie powłok malarskich.
W przypadku wykańczania stanu surowego pozostaje nam przenośne ogrzewanie elektryczne. W tym przypadku należy jednak pamiętać, by temperatura nie była zbyt wysoka i starać się utrzymać temperaturę pokojową – szybkie lub punktowe wysychanie tynku spowoduje jego pękanie. Minimalną zaś temperaturą przy tynkowaniu jest 10 stopni C.
Malowanie mieszkania zimą najbezpieczniejsze jest przy zamkniętych oknach i stałej temperaturze powietrza. W ten sposób unikniemy nierównomiernego i długiego schnięcia. Biorąc pod uwagę wilgotność powietrza w pomieszczeniu, zaleca się, by nie przekraczała ona 80%, ale również nie spadała poniżej 40% – niska temperatury oraz wysoka wilgotność spowalniają schnięcie podłoża.
Jakie materiały?
Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważny jest wybór odpowiedniej jakości materiałów. Szukając odpowiedniej farby warto zwrócić uwagę nie tylko na szeroką gamę kolorystyczną i właściwości danej farby ale również na certyfikaty bezpieczeństwa. Godnymi uwagi jest linia wodorozcieńczalnych lateksowych farb akrylowych Biora firmy Teknos. Lateksowe farby akrylowe dobrze się sprawdzą przy malowaniu ścian i sufitów. Ich zastosowanie pozwala na uzyskania zarówno efektu matowego, półmatowego jak i połyskującego. Farby te zaliczamy do nietoksycznych – to ich wielka zaleta. Są bezpieczne do stosowania, ponieważ nie zawierają rozpuszczalników. W związku z tym podczas malowania i schnięcia nie wydzielają szkodliwych oparów i związków, które mogłyby mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Lateksowe farby akrylowe cechują się łatwą aplikacją, szybkim czasem schnięcia, wysoką odpornością na ścieranie i dużą siłą krycia.
Do tynkowania wewnątrz budynków godna polecenia jest szeroka oferta tynków Knauf, który oferuje szeroką gamę tynków gipsowych oraz cementowo-wapiennych. Należy pamiętać że, aby uzyskać pożądany efekt końcowy oraz optymalne parametry powinniśmy nanosić nowe tynki zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu.
Ręczne i maszynowe tynki gipsowe Knauf stwarzają wiele możliwości kształtowania powierzchni ścian i sufitów. Pozwalają na uzyskanie powierzchni strukturalnej, gładkiej, filcowanej, spełniając upodobania wymagającego klienta. Tynki gipsowe są odpowiednie na podłoże pod i warstwy malarskie, glazurę czy tapety.
Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki podczas prac remontowo-wykańczeniowych, możemy mieć pewność, że zamierzony efekt osiągniemy o każdej porze roku. Najważniejsze na co powinniśmy mieć na uwadze przy pracach, to odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza oraz dobrej klasy produkty.