Blog

  • Home
  • budowa
  • JAK ZABEZPIECZYĆ ŚCIANY ZEWNĘTRZNE DOMU?
materiały izolacyjne Miles

JAK ZABEZPIECZYĆ ŚCIANY ZEWNĘTRZNE DOMU?

Ściany zewnętrzne pełnią wiele funkcji, dlatego muszą być odpowiednio stabilne i wytrzymałe. W artykule „Z czego budować ściany domu?” pisaliśmy o najpopularniejszych materiałach w budownictwie, tj. o bloczkach, pustakach i cegłach oraz o technologi budowy ścian jedno-, dwu i trzywarstwowych. Dziś skupimy się na ochronie tychże ścian, czyli jak zapewnić dobrą izolacyjność termiczną oraz jak ustrzec je przed wilgocią?

Izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych

Ściany mają podstawowe znaczenie dla izolacji termicznej domu, następnie również okna i drzwi. Grubość i gęstość materiału z jakiego wykonane są ściany ma znaczący wpływ na zużycie energii cieplnej przez budynek. Ściany dwuwarstwowe ocieplone styropianem lub wełną mineralną często maja tu swoje zastosowanie. Decydując się na wybór materiału do budowy ścian należy oprócz indywidualnych preferencji wziąć pod uwagę również technologie budowy oraz lokalizacje budynku.

Prawidłowa izolacyjność termiczna ścian ma olbrzymi wpływ na koszty ogrzewania domu. Izolacyjność cieplną oblicza się przy pomocy współczynnika przenikania ciepła U. To on określa czy postawiona ściana naszego domu będzie dobrze trzymała ciepło. Jego wartość zależna jest od rodzaju i grubości materiału, z jakiego postawione są ściany. Im niższy jest współczynnik tym lepiej, bowiem niska wartość współczynnika U oznacza niewielkie ubytki ciepła, a tym samym znaczne oszczędności – to zapewnia nam komfort oraz zmniejszenie rachunków za energię zwłaszcza w okresie zimowym.

Aby ściany zapewniały satysfakcjonujący współczynnik przenikania ciepła U, powinien on być niższy niż z ten, który jest zawarty w przepisach.

Warunki techniczne w zakresie energooszczędności ścian

Od stycznia 2017r zostały określone nowe parametry o wymaganej izolacyjności cieplnej ścian. Według nich maksymalny współczynnik przenikania ciepła U dla ścian nie może być niższy niż 0,23 W/(m2K). W roku 2021r, nastąpią kolejny zmiany, gdzie ów współczynnik U nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W (m2K). Mając na uwadze wymagania pojawiające się w przyszłych latach, możemy już teraz prawidłowo projektować przegrody budowlane pod kątem owych wymagań.

Ściany murowane bez ocieplenia- jednowarstwowe

Izolacyjność termiczna w przypadku ścian murowanych bez ocieplenia wynika z materiałów z jakich jest wykonana. W związku z tym wykonuje się je i wyłącznie z materiałów, które są w stanie osiągnąć pożądane parametry, tj. współczynnik U=0,19 W/(m2K). Materiałami stosowanymi w tego typu rozwiązaniach są np. beton komórkowy ( U=0,19), pustaki poryzowane (U=0,18)wypełnione wełną mineralną lub keramzytobetonowe (U=0,15) z dodatkową warstwą styropianu.

Ściany murowane z ociepleniem – dwuwarstwowe

Izolacyjność termiczną w przypadku ścian murowanych z ociepleniem możemy łatwo uzyskać, zwiększając grubość warstwy ocieplającej, od której zależy uzyskanie pożądanego współczynnika U. To rozwiązanie pozwala na zastosowanie dowolnych materiałów do budowy ścian nośnych i materiałów izolacyjnych. Do ocieplenia możemy zastosować zarówno wełnę mineralną jak i styropian o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła.

Jakie preparaty stosować do ochrony przed wilgocią?

Ściany zewnętrzne mają za zadanie osłaniać przed deszczem i śniegiem – niekorzystne czynniki atmosferyczne bardzo negatywnie oddziałują na elewacje. Powinny również powstrzymywać oddziaływanie wilgoci z wewnątrz, na którą są narażone oraz zapobiegać zjawisku podciągania kapilarnego. Izolacja przeciwwodna, jest niezbędna, aby mury budynku z czasem nie nasiąkały wilgocią. Pamiętajmy, że hydroizolacja budynku nie zawsze jest wymagana, zależy to od rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych.

Izolacja ścian to jeden z najważniejszych elementów wykończenia zewnętrznego. Materiały do izolacji tworzą szczelną i nieprzepuszczalną warstwę, która ochroni mury przed wilgocią. Do najpopularniejszych należą:

Bezbarwny impregnant do muru. Stosowany do ścian z cegieł, kamiennych okładzin z płytek. Dla maksymalnej ochrony należy używać go co kilka lat, nie wymagają go jedynie ściany z klinkieru.

Tynk wodoszczelny. Doskonale uszczelnia, a także wyrównuje powierzchnię. Może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Oprócz tego, że bardzo dobrze chroni przed wilgocią, to również umożliwia osuszanie murów. Zastosowanie znajdzie w izolacji ścian, podmurówek oraz piwnic.

Jednoskładnikowe zaprawy uszczelniające. To mineralne masy do hydroizolacji na bazie cementu portlandzkiego lub szarego. Zapobiegają ewentualnemu przedostaniu się wilgoci z fundamentów do ścian domu. Niektóre z nich zawierają niewielkie dodatki polimerów. Występują pod postacią suchych mieszanek, które miesza się wodą. Ta mieszanka mineralna znajdzie zastosowanie przy wykonywaniu izolacji pionowych oraz poziomych w ścianach fundamentowych i piwnicznych.

Masy bitumiczne. Stosowane przy izolacjach pionowych i poziomych, na bazie asfaltu modyfikowanego o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Tworzą szczelne powłoki bez spoin i dokładnie pokrywają wszelkie elementy o nieregularnych kształtach. Najczęściej stosowane przy zabezpieczeniu fundamentów i ścian w piwnicach.

Dodatkowe sposoby ochrony przed wilgocią

Okapy dachowe i wyprofilowane gzymsy. Te elementy konstrukcyjne świetnie chronią przed opadami.

Farby elewacyjne lub impregnaty – pełnią funkcję dekoracyjno-ochronną ścian.

Metoda hydrofobizacji. Polega ona na pokryciu murów specjalistycznymi bezbarwnymi preparatami chemicznymi, które przeciwdziałają przenikaniu wody z zewnątrz i nie blokują paroprzepuszczalności. Przeznaczone są na m.in. do podłoży betonowych, gipsowych, wapiennych, ceramicznych.

Farby krzemoorganiczne. Zabezpieczają przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, wysoleniami i porastaniem przez glony. Charakteryzują się wysoką paraprzepuszczalnością i hydrofobowością.

Czym ocieplić ściany?

Ocieplenie ścian budynku zabezpiecza przed zjawiskiem kondensacji i skraplania się pary wodnej. Dobrym materiałem izolacyjnym będzie tu wełna mineralna i styropian.

Najbardziej popularną na ocieplenie ścian jest metoda lekka mokra, którą możemy z powodzeniem zastosować na ściany m.in. z cegieł, pustaków, betonu komórkowego. Metoda ta polega na przyklejeniu płyty izolacyjnej do ścian, pokryciu jej zaprawą cementowo-wapienną, następnie na zagruntowaniu i wykończeniu tynkiem cienkowarstwowym.

Podsumowanie

Badania wskazują, że ok. 70% budynków jednorodzinnych w Polsce to domy nieocieplone lub zbyt mało ocieplone. Ciepło ucieka przez ściany i narożniki – od 20% do 25% straty ciepła, przez okna i drzwi tracimy od 10-15% ciepła. Do największych ubytków energetycznych przyczynia się dach, bo to aż od 25-30% straty ciepła. Na pozostałe straty energii składają się nieszczelne kominy – do 15% ubytku energii cielnej.

Dobra izolacja wymienionych powyżej elementów konstrukcji domu, pozwoli na znaczne ograniczenie strat ciepła, co w późniejszym czasie obniży wysokie koszty ogrzewania. Materiały, których możesz użyć do wykonania solidnej i prawidłowej termoizolacji znajdziesz w naszej hurtowni. Zapraszamy!

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33