Blog

 • Home
 • malowanie
 • Wpływ kolorów wnętrz na samopoczucie i zachowanie.

Wpływ kolorów wnętrz na samopoczucie i zachowanie.

Wnętrza mogą być eleganckie i radosne lub smutne i nieciekawe. Aranżując pomieszczenia kierujemy się modą, gustem, powinniśmy mieć również świadomość, że to w jaki sposób pomalujemy ściany ma duży wpływ na samopoczucie a także atmosferę jaka zapanuje w domu. Decydując się na dany kolor powinniśmy określić jaki efekt chcemy uzyskać, czy np. wnętrza przestrzenne czy przytulne. Psychologowie udowodnili, że kolory otoczenia wpływają na nasze zachowanie, dlatego barwy powinny być dostosowane do danego pomieszczenia i jego przeznaczenia.
Farby Teknos posiadają wiele kolorów i odcieni, dzięki temu można wybrać coś odpowiedniego dla siebie. W palecie barw znajdują się jasne, pastelowe odcienie jak również żywe, mocne kolory. Dzięki zastosowaniu mieszalników do farb można uzyskać pożądane odcienie, które najbardziej nam się podobają.
Kolory słoneczne ciepłe np. pomarańczowy dodają energii, chęci do działania, witalności. Zbyt intensywny odcień może być męczący. W zależności od proporcji pigmentu otrzymujemy różne tony koloru. Pomarańczowy ładnie komponuje się z chłodną zielenią i kolorami piaskowymi. Różne odcienie zieleni działają relaksująco i wyciszająco, ciekawie prezentuje się ożywiający seledynowy. Kolor żółty również jest barwą energetyczną, należy stosować go z rozwagą, bo zbyt intensywny odcień będzie również męczący. Jasne tony żółtego dobrze się prezentują, dodają przytulności i ciepłej atmosfery. Żółty sprzyja prawidłowemu trawieniu, dlatego warto użyć go w jadalni.
Atrakcyjnym kolorem jest czerwony, jednak najlepiej sprawdza się na dodatkach. Kolor ten pobudza i dodaje energii, jednak jego nadmiar może działać drażniąco. Dobrze komponuje się z szarością i bielą.
Kolorem sprzyjającym nauce jest pastelowa żółć, barwa ta ułatwia koncentrację uwagi oraz szybszą naukę. Biele, beże, błękity i szarości również mają wpływ na kupienie i uwagę. Intensywniejsze odcienie żółtego wpływają na pomysłowość i kreatywność.

 

Kolory sprzyjające relaksacji
Sypialnia jest miejscem, gdzie przede wszystkim odpoczywamy. Ściany w tym wnętrzu powinny być w stonowanych, naturalnych, pudrowych, pastelowych kolorach. Polecaną barwą jest niebieski. Przede wszystkim łagodzi stres, obniża ciśnienie. Idealnie nadaje się do sypialni. Natomiast nie polecany jest do kuchni czy jadalni, bo łagodzi apetyt. Pięknie prezentuje się również wyciszający miętowy. Jeśli chcemy zaaranżować romantyczną sypialnię, można pokusić się o pudrowy róż. Odcienie szarości i beżu zaprowadzą do wnętrza harmonię i spokój, choć szarość chyba warto przełamać jakimś żywszym dodatkiem, aby zniwelować smutną aurę jaką może wprowadzić ten kolor. Również do sypialni pasuje antracyt, jednak najlepiej w zestawieniu z bielą. Sypialnie w kolorze białym są świetnym rozwiązaniem, jednak aby przełamać monotonię, dobrze jest dołożyć jakieś ciekawe dodatki w żywych kolorach, może to być kolorowa pościel lub modne zasłony. Ogólnie kolor biały jest bardzo modny i elegancki, ciekawie prezentuje się w zestawieniu z żywymi, mocnymi barwami. Sama biel przynosi spokój i dobre samopoczucie, jednak może również powodować uczucie osamotnienia.


„Serce domu”
Jadalnia jest bardzo ważnym miejscem w domu. Tutaj domownicy spędzają czas na wspólnych posiłkach. Powinno unikać się w niej „agresywnych” kolorów. Polecane są kolory neutralne, jednak mogą okazać się zbyt nudne i warto dodać do nich mocniejsze akcenty kolorystyczne. Kolory pastelowe są bezpieczne, pasują do wielu stylizacji i nie budzą skrajnych emocji. Często wybieranymi kolorami są złamane odcienie bieli, chłodne odcienie beżu. Do takiej tonacji można wprowadzić morski zielony, niebieskie odcienie granatu, najlepiej by te kolory były lekko przygaszone.
Tak wiec wybierając dany kolor ścian powinniśmy sugerować się kilkoma zasadami. Ważny jest styl jaki nam się podoba i efekt jaki chcemy osiągnąć. Nie można również zapomnieć o wpływie kolorów na samopoczucie domowników, jest to istotny element. Właściwie dobrane kolory pozwolą na uzyskanie harmonii i spokoju w domu.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.


  sent icon

  Dziękujemy z kontakt,
  Twoja wiadomość została wysłana

  Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

  Możesz również skontaktować się z nami
  w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

  89 541 07 33