JAK MALOWAĆ ŚCIANY FARBĄ STRUKTURALNĄ?
Farby strukturalne to idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na efektownym zaaranżowaniu wyglądu naszych ścian z dodatkowym elementem widocznej struktury. Tego typu farba również świetnie ukryje mankamenty nierównej ściany oraz zamaskuje ubytki czy pęknięcia. Jedynie w przypadku dużych ubytków należałoby je uzupełnić zaprawą tynkarską. Dodatkową zaletą farby jest możliwość aplikacji na niemal każdy rodzaj podłoża taki jak: płyty kartonowo-gipsowe, płyty drewnopochodne, powierzchnie betonowe czy tynki.
Ze uwagi na dość wyrazisty akcent farb strukturalnych ich nadmiar może przytłaczać, dlatego zaleca się ich stosowanie na wybranych fragmentach ścian. Idealnie sprawdzą się w jasnych i przestrzennych pomieszczeniach w nowoczesnym, industrialnym stylu.
Malowanie farbą strukturalną w czterech krokach
Krok 1. Przed przystąpieniem do aplikacji farby strukturalnej na ścianę, należy postępować jak przed standardowym malowaniem. Najpierw oczyścić z kurzu następnie odtłuścić powierzchnię np. za pomocą wody i mydła malarskiego. Po wyschnięciu pokrywamy ścianę preparatem gruntującym odpowiednim do zastosowanej farby strukturalnej.
Krok 2. Po zagruntowaniu ściany i wyschnięciu możemy przystąpić do aplikacji farby. W tym celu należy wymieszać farbę zgodnie z opisem producenta na opakowaniu. Zazwyczaj farby strukturalne są gotowym masami o konsystencji śmietany.
Krok 3. Rozmieszaną farbę nanosimy na ścianę za pomocą wałka, pędzla, pacy lub szpachelki – zależy to od jej gęstości. Najważniejsze na tym etapie pracy jest, że aby uzyskać jednolitą fakturę nie należy odrywać narzędzia z farbą od ściany. W tym celu dobrze jest podzielić malowaną ścianę na mniejsze elementy za pomocą taśmy malarskiej.
Krok 4. Po nałożeniu farby możemy przystąpić do modelowania struktury.W tym celu możemy posłużyć się szczotką, pędzlem lub gąbką. Do wyboru mamy również grzebienie czy pace zębate – wybór zależy od naszej kreatywności czy wyobraźni. Ważne jest aby nadawanie struktury skończyć zanim farba zacznie wysychać.
Jaką farbę strukturalną wybrać?
Farby strukturalne występują w kilku rodzajach, a różnica pomiędzy nimi polega na składzie i właściwościach jakie posiadają oraz efekcie jaki chcemy uzyskać.
Rozróżniamy 3 główne kategorie:
- Farby strukturalne akrylowe – cechuje je dobra wodoprzepuszczalność a co za tym idzie ochrona przed nadmiernym zawilgoceniem. Są odporne na ścieranie i czyszczenie.
- Farby strukturalne lateksowe – wyróżniają się również niezłą paro przepuszczalnością i ochroną przed wilgocią .Są odporne na ścieranie i czyszczenie oraz są dość ekonomiczne w użyciu.
- Farby strukturalne polioctanowinylowo-lateksowe – są niezbyt odporne na działanie wody i posiadają niski współczynnik paroprzepuszczalności dlatego w pomieszczeniach podatnych na wahania temperatur i wilgoci nie są polecane. Jednak niewątpliwą zaletą tych farb jest ich wysoką trwałość i wytrzymałość.
Ciekawą propozycją w kategorii farb strukturalnych akrylowych jest farba KOLIBRI firmy Teknos. Charakteryzuje się gęstą konsystencją i bezziarnistością, dzięki czemu można ją dowolnie modelować na ścianie. Po nałożeniu i nadaniu struktury nie ścieka, zachowując nadany kształt. Pozwala ona uzyskać efekt baranka, cegły, startego tynku, betonu ale także linii, kratownic odbić, zatarć (patrz rys.1).
Do farby można użyć domieszki w postaci piasku, brokatu lub innych drobin aby uzyskać zamierzony efekt. Gotową strukturę można przemalować lub polakierować. Nakładanie może odbywać się za pomocą dowolnej metody – wałkiem, pędzlem, paca, szpachelka czy natryskiem. Poniżej przykładowe efekty uzyskane za pomocą tej farby i podstawowych narzędzi do jej aplikacji.
rys.1 Efekty uzyskane za pomocą farby Kolibri
Farbę Kolibri i wiele innych farb wysokiej jakości marki Teknos zakupisz w naszej hurtowni. Producenci farb Teknos kładą szczególny nacisk na jakość i wydajność swoich produktów. Dysponujemy szeroką gamą farb, lakierów i powłok tego producenta do wszystkich powierzchni przeznaczonych dla konsumentów, profesjonalistów i producentów. Zapraszamy!