Blog

  • Home
  • dach
  • CZYM POMALOWAĆ I JAK ZABEZPIECZYĆ DACH?
Czym pomalować dach?

CZYM POMALOWAĆ I JAK ZABEZPIECZYĆ DACH?

Właściciele swoich domów nieczęsto stoją przed wyborem: naprawić dach czy całkowicie go wymienić? Dobrze wyglądający dach to nie tylko wizytówka naszego domu. Poza walorami estetycznymi pełni on również ważną funkcję termoizolacyjną i ochroną. Dach nieustannie jest wystawiony na zmienne czynniki pogodowe jak mróz, deszcz, promieniowanie UV, dlatego co pewien czas konserwacja jest nieunikniona, by zapobiec w późniejszym czasie jego gruntownym remontom.

Wczesna interwencja dziś, mniej kłopotów jutro!

Odpowiednio wcześnie dokonanie przeglądu i zlokalizowanie ewentualnych usterek związanych z wystąpieniem korozji, odkształceniami krokwi czy przeciekami pomoże nam w przyszłości ustrzec się przed całkowitą wymiana dachu. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że taki poważny remont dachu wiąże się najczęściej z zatrudnieniem wykwalifikowanej ekipy. Warto wspomnieć też o tym, że ładnie wyglądający i wolny od wad dach podnosi również wartość naszej nieruchomości, co bywa istotne w przypadku właścicieli domów, którzy myślą o jego sprzedaży.

Czym oczyścić dach?

W przypadku kiedy mamy do czynienia ze śladami korozji chemicznej pokrycia dachowego z metalu czyli z pospolitą rdzą, należy niezwłocznie podjąć pierwsze działania zapobiegawcze. Sprowadzają się one głównie do usunięcia pozostałości łuszczącej się farby oraz znajdującej się pod nią rdzy.

Takiego zabiegu możemy dokonać na dwa sposoby:

  • mechaniczne usuniecie starej powłoki za pomocą szczotki drucianej i przeszlifowanie papierem ściernym do samego metalu.
  • działanie chemiczne za pomocą specjalnego rozcieńczalnika do farb  np.Teknosolv 9550

Powierzchnie przeznaczone do malowania oczyszczamy środkiem czyszczącym do powierzchni ocynkowanych np. Rensa Steel lub środkiem czyszczącym do powierzchni bardzo zabrudzonych. np. Rensa Roff. Do mycia możemy użyć myjki ciśnieniowej lub miękkiej szczotki. Po przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do malowania.

Jakie farby do dachu?

Na przygotowane podłoże dachu możemy przystąpić do pokrycia dachowego za pomocą specjalistycznej farby. Farby te możemy nakładać metodą dowolną: wałkiem, pędzlem lub natryskiem bezpowietrznym.

Na uwagę zasługuje farba Kirjo, która jest farbą alkidową, przeznaczoną do malowania blach dachowych przy renowacji. Farba ta zawiera specjalne pigmenty neutralizujące kwaśne gazy zawarte w powietrzu oraz chroni powierzchnię przed korozją.

Kiedy mamy do czynienia z pokryciem dachowym cementowym lub betonowym możemy zastosować wodorozcieńczalną, akrylowa farbę Kirjo Title. Dokładny sposób stosowania powyższych farb znajdziemy na stronie producenta lub u pracownika naszej hurtowni.

W przypadku kiedy mamy do czynienia ze śladami korozji biologicznej naszego dachu należy również podjąć jak najszybciej właściwe kroki. Uszkodzone miejsca należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem chemicznym lub preparatem chroniącym drewno np.Woodex Aqua Base .

Zaatakowane przez wilgoć, grzyby lub owady części więźby dachowej (np.krokwie) ulegają uszkodzeniu. Powstałe osłabienie konstrukcji najczęściej objawia się wybrzuszeniem lub nierównością pokrycia dachowego. Może to być również spowodowane innymi czynnikami jak np. zbyt dużym ciężarem pokrycia lub nieprawidłowym połączeniem poszczególnych elementów więźby dachowej. Nieprawidłowości tej, nie powinno się bagatelizować gdyż zaniedbanie w tym zakresie może doprowadzić do późniejszych, bardzo gruntownych prac remontowych. Nadwyrężone punkty konstrukcji dachu należy wzmocnić za pomocą stalowych łączników, dodatkowych desek czy sklejek. Wskazane jest w tej sytuacji skonsultować się z konstruktorem, gdyż ingerencja w szkielet dachu bez jego opinii jest ryzykowna.

Jak poradzić sobie z przeciekającym dachem?

Jeśli zimą zaobserwowaliśmy brak śniegu na naszym dachu i zwisające sople może to oznaczać że nasz dach nie jest dobrze izolowany. Przyczyn może być wiele, jednak dobrze rozmieszczona izolacja z wełny mineralnej najlepiej montowanej podwójnie, zabezpieczona folią paroizolacyjną tworzy izolacje o grubości około 35 cm, co powinno spełnić swoje zadanie.

Podstawowym krokiem jest zlokalizowanie miejsca przeciekającego dachu lub skraplającej się pary wodnej. Oględziny należałoby zacząć od najbardziej newralgicznych miejsc podatnych na przecieki takich jak: wykończenia blacharskie wokół komina, kosza, lukarny dachowej, okien połaciowych, kratek wentylacyjnych, łączenia lub załamania pokrycia dachowego. Jeśli dodatkowo jest uszkodzona bądź nieprawidłowo położona membrana dachowa, to mamy potencjalną przyczynę przecieku. Nawet drobne rozcięcie czy dziura w membranie może z czasem prowadzić do poważniejszych szkód poprzez zawilgocenie kolejnych warstw w pokryciu dachu. W tej sytuacji niezbędne jest zabezpieczenie uszkodzenia odpowiednią taśma izolacyjną.

Jakie mogą być przyczyny zawilgocenia dachu?

Kiedy na naszym poddaszu pojawiają się zacieki może oznaczać to zawilgocenie. Gromadzenie się wilgoci w górnych obszarach poddasza jest poniekąd naturalnym stanem i wynika z praw fizyki ponieważ powietrze zawiera w sobie sporo wody i cyrkulując z ciepłym powietrzem ku górze szuka ujścia przez dach. Jeśli mamy właściwie wykonaną i sprawną wentylację nad membraną dachową wilgoć odparuje i nie będzie stanowiła zagrożenia.

Na co warto zwrócić więc uwagę?

  • Dokładność prac dekarskich i jakość użytych materiałów. Przykładem może być tu aktywna folia paroizolacyjna zamiast tradycyjnej (z polietylenu). Zastosowanie aktywnej folii paroizolacyjnej skutecznie reguluje poziom wilgoci z zewnątrz jak i wewnątrz. Folie tego typu są najdroższe ale za to najbardziej trwałe.
  • Wentylacja okien. Rozszczelnienie okien z pewnością pomoże prawidłowemu przepływowi powietrza, który zapobiega zawilgoceniu
  • Drożność wlotów i wylotów powietrza. Często zdarza się, że blokadą swobodnej cyrkulacji powietrza są gniazda ptaków lub owadów. Bez niej wszelkie szczeliny w przegrodach budowlanych będą tylko pustkami powietrznymi a nie właściwymi kanałami wentylacyjnymi.
  • Więźba dachowa. Należy upewnić się czy jej elementy nie są mokre lub pokryte pleśnią. Jeśli tak, to należy jak najszybciej ustalić przyczynę i wyeliminować ją już na tym etapie, gdyż zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do znacznego osłabienia więźby dachowej. Jak wiadomo wszelkie pleśnie i grzyby mają bardzo destruktywny wpływ na zdrowie człowieka.

Podsumowanie.

Znalezienie przyczyn dla których nasz dach nie spełnia swoich zadań ochronnych, termoizolacyjnych bądź też estetycznych to kluczowe działanie dla większego komfortu i oszczędności budżetu w przyszłości. Drobny przeciek spowodowany przez uszkodzoną membranę dachową czy wadliwie wykonane połączenie niektórych elementów pokrycia dachowego może pociągnąć za sobą całą lawinę kolejnych zjawisk np. nasiąkanie wełny mineralnej. Utrata właściwości termoizolacyjnych dachu, zawilgocenie, grzyby, pleśnie z czasem powodują osłabienie konstrukcji dachowej i w pewnym momencie nie pozostaje już nam nic innego jak tylko decyzja o całkowitej wymianie zadaszenia naszego domu.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór farb ochronnych, antykorozyjnych, uszczelniających czy zabezpieczających. Pamiętaj, że wyeliminowanie wad czy usterek na wstępnym etapie to nie tylko ustrzeżenie się przed remontem całego poszycia dachowego i związanych z tym kosztów, ale to też ochrona zdrowia naszego i naszych najbliższych.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33