Blog

 • Home
 • beton
 • BETON KOMÓRKOWY – DLACZEGO WARTO WYBRAĆ?
beton komórkowy

BETON KOMÓRKOWY – DLACZEGO WARTO WYBRAĆ?

Każdy kto planuje budowę domu, z pewnością zdaje sobie sprawę, że to nie lada wyzwanie.  W końcu jest to inwestycja zazwyczaj na cale życie. Wiele decyzji już na samym początku budowy będzie miało detrminujący wpływ na  efekt końcowy. Jedną z takich kluczowych decyzji będzie wybór materiału budowlanego, z jakiego postawimy nasz wymarzony dom.

We wpisie tym chcielibyśmy skoncentrować się na betonie komórkowym czyli gazobetonie. Jest to jeden z najpopularniejszych materiałów ściennych wśród inwestorów jaki i wykonawców. Wykorzystywany w technologii budowy ścian jedno-, dwu oraz trójwarstwowych, stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Posiada dobre parametry i ma wiele zalet. Skupmy się więc na korzyściach zastosowania tego surowca i dlaczego warto rozważyć akurat ten konkretny materiał.

Najwięksi producenci betonu komórkowego.

Nim ktoś zacznie zastanawiać się nad walorami betonu komórkowego, z pewnością najpierw zainteresuje się jego ceną. I tu dobra wiadomość, materiał ten nie jest drogi. Koszty budowy z jego zastosowaniem są dużo niższe, niż w przypadku innych materiałów budowlanych. Na cenę gazobetonu wpływa kilka czynników: m.in. wybór producenta, wymiary, średnia wytrzymałość na ściskanie. Niekwestionowanym lideremi tego produktu na rynku są Solbet i Xella Polska.

Solbet jest największym producentem betonu komórkowego w Polsce. Firma jak i flagowe produkty zostały odznaczone wieloma prestiżowymi nagrodami. Produkty Solbet są również sprzedawane za granicą. Bloczki gazobetonowe tej marki są gwarantem wysokiej jakości, dlatego warto rozważyć zakup materiałów tego producenta.

Xella Polska sp. z o.o. producent nowoczesnych systemów budowlanych, który wiedzie prym w energooszczędnych rozwiązaniach w budownictwie, wielokrotnie nagradzany w Międzynarodowym Konkursie Jakości Betonu Komórkowego. Oferuje markowe wyroby z betonu komórkowego Ytong, bloków wapienno-piaskowych Silka (silikaty) a także mineralnych płyt izolacyjnych Multipor. System Ytong Silka Multipor daje możliwość wybudowania nowoczesnego, ciepłego i energooszczędnego domu.

Ceny betonu komórkowego Ytong oraz Solbet są dość zbliżone, zależne są przede wszystkim od wymiarów, gęstości betonu oraz średniej wytrzymałości na ściskanie. Inne ceny obowiązują za sztukę przy zakupie bloczków luzem, a inne, gdy kupuje się całą paletę.
Beton komórkowy dostępny jest w formie bloczków, nadproży, elementów z piórami, wpustami i uchwytami lub kształtki „U”.

Dlaczego warto postawić na beton komórkowy?

Cena to nie jedyna zaleta bloczków, jest ich sporo więcej. Pierwsza rzeczą o której powinniśmy wspomnieć to mianowicie to, z czego jest beton komórkowy. To właśnie jego skład odpowiada za wszystkie pozytywne cechy tego budulca.

1. Materiał naturalny.

Beton komórkowy produkowany jest wyłącznie z naturalnych surowców mineralnych. Jego głównym składnikiem jest cement, wapno oraz gips który jest spoiwem. Pozostałe składniki to kruszywo w postaci piasku lub lotnych popiołów oraz proszek aluminiowy, którego zadaniem jest wytworzenie pęcherzyków gazu na wskutek reakcji z wapnem. Dzięki temu procesowi masa betonowa ulega spienieniu tworząc mikrokomórki, stąd wzięła się nazwa betonu komórkowego.

obalic mity o szkodliwosci. w skrocie.

2. Łatwa i szybka budowa.

Kolejną zaletą jest łatwość budowy za pomocą bloczków, która wynika z ich wysokiej dokładności wymiarowej. Dodatkowo większość producentów oferuje swoje bloczki wyposażone w system łączenia, przy pomocy specjalnych wpustów, co znacznie ułatwia pracę. Również mała waga bloczków usprawnia ich podnoszenie i układanie. Te wszystkie walory razem, zdecydowanie przyspieszają proces budowy.

3. Prosta obróbka.

Dużym atutem jest łatwość obróbki bloczków. Bloczki można dowolnie przycinać przy użyciu najprostszych narzędzi oraz wykonywać w nich otwory różnej wielkości pod rożnego rodzaju instalacje. Ponadto, można z nich wykonać ściany o oryginalnym kształcie jak np. zaokrąglenia ścian, pilastry, gzymsy, łukowe attyki i nadproża, skośne przypory a także nawet spiralne ściany wewnętrzne.

4. Wysoka termoizolacyjność.

Beton komórkowy posiada porowatą strukturę, co powoduje, że ściany „oddychają”. Dzięki temu zostaje obniżona waga bloczków, a jednocześnie podwyższają się jego właściwości termoizolacyjne. Wewnątrz takich pomieszczeń panuje dobry klimat, niesprzyjający pleśniom czy grzybom. Tylko bloczki z betonu komórkowego pozwalają na postawienie ściany jednowarstwowej, spełniającej wymagania izolacji cieplnej, bez konieczności dodatkowego ocieplenia.

5. Właściwości mrozoodporne i przeciwogniowe.

Beton komórkowy jest materiałem całkowicie mrozoodpornym i niepalnym. Warto zaznaczyć tutaj, że został on sklasyfikowany w najwyższej klasie odporności ogniowej, określanej jako A1. Ponadto beton w zetknięciu z ogniem nie nagrzewa się i nie powoduje wydzielania szkodliwych substancji. Odporny jest również na grzyby, pleśnie oraz korozje chemiczną. Jeśli nie ulegnie zawilgoceniu, to również wykazuje właściwości mrozoodporne.

Kompletny system murowania

Oprócz samych zalet betonu komórkowego warto wspomnieć o produktach uzupełniających. Producenci oferują prefabrykowane nadproża, kształtki U do wykonywania nadproży żelbetonowych i słupków na budowie oraz szeroki wybór chemii budowlanej wraz z zaprawami. Kompletny system murowania pozwala na uzyskania najlepszych parametrów przegród oraz gwarantuje, że elementy budynku będą wykonane zgodnie ze standardami. Dlatego budując w oparciu o kompletny system unikniemy wielu błędów i znacznie usprawnimy prace.

W naszej ofercie materiałów ściennych klienci znajdą:

 • cegły firmy Solbet, która jest jednym z największy producentów betonu komórkowego. 
 • cegły firmy Xella Silka oraz Ytong.
 • bloczki firmy Madex do wykonywania ścian fundamentowych, ścian konstrukcyjnych piwnic zewnętrznych i wewnętrznych czy też murów oporowych.
 • przewody kominowe firmy Leier oraz kanały wentylacyjne.

 

 

 

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.


  sent icon

  Dziękujemy z kontakt,
  Twoja wiadomość została wysłana

  Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

  Możesz również skontaktować się z nami
  w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

  89 541 07 33