Blog

tynkowanie

TYNKOWANIE ŚCIAN – RĘCZNE CZY MASZYNOWE?

Prace tynkarskie to jedne z istotniejszych prac budowlanych lub remontowych, bez których trudno się obejść. Przed etapem malowania czy tapetowania, najpierw należy ścianom nadać odpowiednią strukturę oraz zabezpieczyć je przed wilgocią czy ogniem. Odpowiednie dobranie i zastosowanie tynków oraz gładzi gipsowych na pewno sprosta tym oczekiwaniom.

Jak aplikować tynki?

Obecnie mamy do wyboru dwie metody: tynkowanie ręczne lub maszynowe. Obie metody dają możliwość uzyskania podobnych efektów, różnica tkwi jednak w szybkości prowadzonych prac oraz sposobie nakładania.

Niezależnie od sposobu położenia tynku, prawidłowe przygotowanie podłoża będzie podobne. Na wstępie prac należy zabezpieczyć stolarkę okienną, gniazdka elektryczne oraz oczyścić powierzchnię ścian z pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Elementy stalowe zabezpieczamy farbą antykorozyjną.Następnie przystępujemy do gruntowania, w zależności od rodzaju zastosowanych materiałów do budowy ścian.W przypadku chłonnych podłoży (typu cegła czy ytong) możemy  zastosować preparat gruntujący np. Grundiermittel 90 firmy Knauff. Na powierzchnie niechłonne i gładkie sprawdzi się świetnie środek gruntujący np. Betokontakt. Chodzi tu głównie o zmniejszenie wchłaniania wilgoci z tynku i zwiększenie przyczepności. Na koniec nakładamy antykorozyjne profile narożnikowe i przycinamy łaty do otworów drzwiowych na odpowiednią szerokość, aby później równo położyć tynk w tych miejscach. Na tak przygotowane podłoże możemy nakładać tynk jedną z dwóch metod.

Tynkowanie maszynowe

Przy tynkowaniu maszynowym wykorzystuje się specjalne agregaty tynkarskie, gdzie odpowiednia mieszanka tynkarska jest rozrabiana przez agregat, a następnie narzucana na ścianę przy pomocy specjalnej końcówki. Po aplikacji masy przystępujemy do wygładza za pomocą łaty. Uzupełniamy masę tam gdzie pojawiają się ubytki. Następnie zaciągamy łatą ponownie. Po lekkim podeschnięciu przystępujemy do trapezowania i piórowania, aby nadać pożądany kształt. Odczekujemy chwilę a następnie zraszamy ściany i gąbkujemy w celu wytworzenia mleczka, którym ostatecznie wygładzamy ścianę za pomocą pióra.  Do wyrównania narożników wnękowych używamy szpachelki kątowej. Tynkowanie maszynowe jest szczególnie polecane, jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami ścian lub zależy nam na znacznym skróceniu czasu prowadzonych prac w tym zakresie. Choć koszt tej metody jest nieco droższy od metody ręcznego nakładania, to przy większych powierzchniach oszczędzamy na czasie realizacji.

Tynkowanie ręczne

tynkowanie ręczne odbywa się za pomocą kielni lub pacy. Do wyrobienia masy tynkarskiej będziemy potrzebować betoniarki lub wiertarki z mieszadłem. Przygotowana zaprawę narzuca się na ścianę za pomocą kielni lub pacy a następnie wyrównuje się łatą zwykłą, później trapezową. Ostatecznie gąbkuje się i wygładza pacą piórową  powierzchnię, podobnie jak przy tynkowaniu maszynowym. Jeśli tynkowanie dotyczy całego budynku to metoda ta może okazać się nieco uciążliwa. Tynkowanie ręczne sprawdza się najlepiej przy niewielkich pomieszczeniach, przy większych powierzchniach może okazać się nieco uciążliwe.

Nakładanie i wyrównywanie tynków nie należy do najłatwiejszych czynności. Czynność ta wymaga przestrzegania czasu związanego z tempem wiązania zaprawy oraz pewnej wprawy i wytrwałości. Rozpoczynając prace związane z tynkowaniem ścian, warto zacząć od mniejszych i mniej reprezentacyjnych powierzchni typu piwnica. Po osiągnięciu wprawy i praktyki można osiągnąć zadowalający efekt końcowy.

Wykańczając wnętrza powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na tynki. W naszym sklepie klienci zakupią tynki i zaprawy najwyższej jakości:

  • tynki gipsowe firmy Knauf. Są one lekkie i łatwe w obróbce.
  • tynki firmy Baumit.
  • tynki mineralne na bazie białego cementu, kruszyw marmurowych czy też wapna.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33