Blog

 • Home
 • malowanie
 • JAK POWIĘKSZYĆ POMIESZCZENIE ZA POMOCĄ KOLORÓW?
optyczne powieększenie pokoju za pomoca kolorów

JAK POWIĘKSZYĆ POMIESZCZENIE ZA POMOCĄ KOLORÓW?

Kolory zimne

Jeśli zależy nam aby optycznie powiększyć małe pomieszczenie, warto przemyśleć wybór odpowiedniego koloru. Choć ten wybór to kwestia indywidualnego gustu to istnieje kilka zasad, które wpływają na postrzeganie przestrzeni przez nasze zmysły. Generalna reguła jest taka, że jasne, pastelowe kolory, które odbijają światło powiększają przestrzeń. Paleta barw chłodnych stwarza wrażenie oddalenia, im bardziej dany kolor z tej palety jest rozjaśniony, tym bardziej wydaje się odległy. Zimna temperatura barw sprawdzi się również wtedy, gdy do pomieszczenia przez większą część dnia wpadają promienie słoneczne. Do barw zimnych zaliczamy wszystkie kolory biegnące od intensywnej zieleni przez wszystkie odcienie niebieskiego aż po fiolet a także szarości.

Kolory ciepłe

Jeśli pomieszczenie z którego korzystamy przez większą cześć czasu jest oświetlone sztucznym światłem, to w tym wypadku dobrze sprawdzą się kolory ciepłe. Jednak tu mała uwaga – by nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia dobrze jest bazować na jasnych barwach jak np. odcień żółtego, beżu, kremowego, brzoskwiniowego. Co prawda kolory te nadają przytulności i indywidualności, ale lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach większych. Warto więc wybrać te odcienie, które stanowią kompromis i nadadzą nieco przytulności naszym małym pokojom czy kuchniom a jednocześnie nie pomniejszą ich optycznie. W przypadku kolorów ciepłych obowiązuje zasada: im bardziej są intensywne i nasycone, tym bardziej wydają się bliskie. Do tych podstawowych barw ciepłych należą: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony.

kolory ciepłe

Sufit

Przy optycznym powiększaniu pomieszczenia za pomocą barw, warto również pomyśleć o odpowiednim pomalowaniu sufitu. Jeśli pomalujemy sufit na kolor biały lub o jaśniejszym odcieniu niż ściany oraz dodatkowo zostawimy 10 centymetrowy pasek na ścianie w kolorze sufitu, to wywołamy wrażenie, że pomieszczenie jest większe i wyższe.

Korytarz

W przypadku gdy mamy do czynienia z wąskim korytarzem lub długim przejściem można pomalować krótsze ściany lub te znajdujące się naprzeciwko na ciemniejszy kolor a jaśniejszym kolorem ściany dłuższe. Zabieg ten sprawi, że ściany krótkie się przybliżą o długie optycznie oddalą.

Pionowe pasy

Kolejnym trickiem, który pozwoli powiększyć optycznie nasze pomieszczenie będzie zastosowanie pasów pionowych. A więc nie tylko efektowny akcent, ale i zmiana proporcji pomieszczenia w jednym. Realizację takiego zabiegu najlepiej ograniczyć do jednej ściany gdyż wykonanie ich na wszystkich ścianach mogłoby być męczące dla naszego wzroku i mało estetyczne.

Kolorystyczne akcenty

W arsenale zabiegów powiększających pomieszczenie za pomocą kolorów znajduje się jeszcze jeden: zastosowanie kolorystycznych akcentów. Położenie zdecydowanego koloru na jednej ze ścian nadaje wyrazistości i charakteru a przede wszystkim optycznie oddali ścianę na której jest położony kolor, potęgując wrażenie większego pomieszczenia.

Podsumowanie

Na koniec należy jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni na którą nanosimy kolor a także rodzaj farb i stopień ich połysku. Powierzchnie gładkie, błyszczące odbijają światło i powiększają wnętrze; natomiast te porowate, matowe absorbują światło pomniejszając pomieszczenie przy jednoczesnym nadaniu mu przytulności.

Poza wymienionymi sposobami  optycznego powiększenia wnętrz za pomocą koloru istnieje jeszcze wiele innych dodatkowych możliwości które pogłębiają to wrażenie. Należą do nich: dobór odpowiedniego oświetlenia, mebli, zastosowanie fototapety oraz elementów dekoracyjnych, choć w tym ostatnim przypadku zasada minimalizmu jest nad wyraz pożądana.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.


  sent icon

  Dziękujemy z kontakt,
  Twoja wiadomość została wysłana

  Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

  Możesz również skontaktować się z nami
  w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

  89 541 07 33