Blog

JAKI RODZAJ TARASU WYBRAĆ?

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu delektując się pięknem otaczającej przyrody, to posiadanie tarasu staje się koniecznością. Dobrze przemyślany i właściwie ulokowany taras może być np. przedłużeniem jadalni, pozwalając na spożywanie posiłków na łonie natury. Dobrze zaaranżowany taras to również przydomowa strefa relaksu pozwalająca stworzyć przestrzeń sprzyjającą zabawie i wypoczynkowi.

Mamy 3 główne opcje do rozważenia:

  • utwardzony taras ziemny
  • taras betonowy
  • taras drewniany

Utwardzony taras ziemny

Należy do najtańszych i najłatwiejszych do wykonania . A jeśli wszystko zostanie prawidłowo wykonane jest to również trwałe rozwiązanie. Czas wykonania takiego tarasu może się zamknąć w jeden dzień. Do zalet tej formy tarasu trzeba zaliczyć możliwość naturalistycznej aranżacji z ogrodem i dowolnego formowania jego kształtu.

Jak wykonać?

Najczęściej wykonany z kostki granitowej, płyty chodnikowej, betonowej kostki czy kamienia. Jest to najtańsze a jeśli prawidłowo wykonane to również jedno z trwalszych rozwiązań. Rozpoczęcie pracy nad takim tarasem sprowadza się do określenia i uformowania kształtu a w przypadku tego tarasu mamy najwięcej możliwości. Może być prostokątny, okrągły lub nieregularny, idealnie wtopiony w część ogrodu. Jeśli mamy wytyczony już zarys tarasu, należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi do głębokości około30cm, następnie wypełnić powstały wykop piaskiem do 10cm i ubić go za pomocą zagęszczarki. W kolejnym etapie przygotowujemy mieszankę piasku z cementem w proporcji 9:1 zwracając uwagę na ułożenie krawężników na obrzeżach tarasu. Na taką podsypkę układamy warstwę wierzchnią, którą mogą być płyty kamienne, chodnikowe, kostka granitowa czy betonowa. Układamy je ścisłe, dobijając młotkiem gumowym a szczeliny zasypuje piaskiem.

Taras betonowy

Najczęściej stosowany i najbardziej popularny dający wiele możliwości wykończenia. Jeśli jest prawidłowo wykonany z odpowiednich materiałów praktycznie nie wymaga pielęgnacji czy konserwacji. Tworzy trwałą i odporną na czynniki atmosferyczne powierzchnię, którą łatwo utrzymać w czystości.

Jak go wykonać?

Sposób postępowania podobny jak w przypadku tarasów utwardzonych z tą różnicą, że po wybraniu odpowiedniej warstwy ziemi trzeba ułożyć około 40-50cm pospółki lub żwiru. Następnie wylewa się warstwę betonu o grubości około 10cm wraz ze zbrojeniem przeciwprężnym siatki z drutu. Dobrze jest przy większej powierzchni wykonać nacięcia dylatacyjne, aby nie dopuścić do spękań. Warto pamiętać, by nachylić płaszczyznę podłogi o 1-2% na zewnątrz. Można to wykonać za pomocą położonych pod tym kątem rurek. Po wyschnięciu betonu tak, aby można było na niego wejść należy rurki wyjąć a powstałe ubytki uzupełnić. Teraz można przystąpić do płożenia hydroizolacji z płynnej folii nakładanej w 2-3 warstwach, papy izolacyjnej na lepiku lub papy termozgrzewalnej. Odcinek izolacji ( 20cm) należy wywinąć na ścianę, przy której w miejscu łączenia z płytą podłogowa zrobić należy dylatację ze styropianu. Zamiast wymienionych materiałów izolacyjnych można zastosować specjalny klej do płytek, który stanowi jednocześnie hydroizolację. Ostatnim etapem jest wykonanie warstwy wykończeniowej z mrozoodpornych, antypoślizgowych płytek ceramicznych: terakoty, gresu i klinkieru lub płyt z kamienia naturalnego.

Taras drewniany

Ten typ tarasu ma swoich zwolenników, zwłaszcza tych którzy cenią sobie niewątpliwe zalety materiału z jakiego są wykonane – drewna. Taras drewniany współgra z naturalną architekturą ogrodu,  pasuje prawie do każdego stylu budynku oraz idealnie komponuje się z z otaczającą go zielenią. Drewno jest też znakomitym izolatorem a więc podczas upałów nie będzie parzyć np. w stopy. Choć wymaga co jakiś czas zabiegów konserwacyjnych, to komfortowe użytkowanie takiego tarasu zrekompensuje ten trud.

Jak go wykonać?

Odmiennie niż przypadku wymienionych powyżej tarasów, nie ma tutaj konieczności usuwania warstwy ziemi pod wykop a jedynie należy wykonać punktowy fundament, na którym zostanie osadzona cała konstrukcja. Taki fundament może być wykonany z bloczków betonowych lub z betonu. Na tak wykonane słupki osadza się drewniane legary, do których przymocowane zostanie poszycie z desek. Dobrze, aby legary były odizolowane od betonu za pomocą izolacji z papy lub specjalnych uchwytów stalowych. Na koniec układamy deski, najlepiej zachowując szczelinę około 2 cm, aby podłoga miała odpowiednią wentylację i nie ulegała niepotrzebnemu zawilgoceniu. Taka szczelina zapewni również swobodę podczas pęcznienia drewna pod wpływem wody. Szerokość takiej deski nie powinna przekraczać 15 cm z uwagi na możliwość wypaczania. Jeśli chodzi o grubość to zależy ona od rozmieszenia legarów im gęściej rozmieszone legary, tym mniejsza grubość. Przykładowo przy deskach o grubości 25mm legary powinny być rozstawione co 50cm, deska o grubości 50 mm – legary rozstawione co 1 metr. Zalecane jest też stosowanie ryflowanych desek, by zapobiec poślizgnięciu i łatwiejszemu odprowadzaniu wody. Do ich mocowania używamy wkręty z mosiądzu lub stali nierdzewnej aby pod wpływem czasu i wody uniknąć brzydkich odbarwień.

Te trzy rodzaje tarasów pozwalają na wybór tych cech i funkcji na których nam zależy i najbardziej sobie cenimy lub są nam bliskie. Styl życia i sposób spędzania czasu, to wskazówki jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze tarasu.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33