Blog

Odnowienie elewacji domu – krok po kroku

Przez lata na elewacje naszych domów oddziaływają różne czynniki zewnętrzne takie jak deszcz, mróz, promieniowanie UV, wilgoć ale także osiadające się na porowatych zazwyczaj powierzchniach tynku glony, grzyby i inne mikroorganizmy. Do tego wszystkiego należy dodać też zanieczyszczenia środowiska zwłaszcza w pobliżu regionów bardziej uprzemysłowionych. Efekt jest taki, że każda elewacja po paru latach wymaga odświeżenia, a niekiedy nawet remontu. Tym bardziej że środki ochrony zawarte w powłokach elewacyjnych po kilku czy kilkunastu latach mogą ulec degradacji. Zbagatelizowanie tej kwestii to nie tylko kwestia nieatrakcyjnego wyglądu i estetyki ale również większych kosztów związanych z późniejszą rozleglejszą naprawą.

Jak przeprowadzić odnowienie elewacji krok po kroku?

1.Pozbycie się brudu i zanieczyszczeń.
Zwykły kurz z cegły lub tynku usuniemy za pomocą miękkiej szczotki i wody a przy uporczywych zabrudzeniach używamy specjalistycznego detergentu. W miejscach trudno dostępnych dobrym rozwiązaniem na zanieczyszczenia będzie użycie uniwersalnej myjki wysokociśnieniowej. Myjka ma tą zaletę, że oczyści wszelkiego typu elewacje. Sprawdzi się zarówno w przypadku tynku mineralnego, cegły a także kostki brukowej. Warto zwrócić uwagę na płyn czyszczący jakiego używamy do usuwania zabrudzeń, gdyż powinien on być dostosowany do rodzaju podłoża elewacji.
Trwałe usunięcie z elewacji glonów, mchów, grzybów lub pleśni będzie wymagało użycia specjalistycznego preparatu chemicznego. Użycie samej wody przyniesie krótkotrwałe efekty. Usuwanie zielonego porostu zaczynamy od oczyszczenie elewacji pod ciśnieniem.

2. Użycie preparatu niszczącego glony, grzyby i pleśnie.
Po zabiegu oczyszczenia elewacji warto zapoznać się z dalszym postępowaniem w tym zakresie np. malowaniem elewacji. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie są preparaty grzybobójcze, które zabezpieczają powierzchnię przed ponownym pojawieniem się mikroorganizmów oraz stanowią właściwy grunt pod farbę.

3.Usunięcie ubytków w strukturze powłoki elewacyjnej.
Takie ubytki w powłoce tynkarskiej mogą powodować przenikanie wilgoci w głąb warstwy termoizolacyjnej a następnie prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Istnieje kilka rożnych przyczyn powstawania takich ubytków. Mogą to być osadzanie się gruntu, wada konstrukcyjna budynku lub też nieodpowiednio wykonana praca tynkarska. Jeśli mamy do czynienia z rysami czy pęknięciami należy je poszerzyć, zagruntować, czasem wzmocnić siatką z włókna szklanego a następnie po upływie wyznaczonego czasu uzupełnić ubytek akrylową zaprawą naprawczą lub kitem akrylowym.

4. Gruntowanie.
Za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu nanosimy preparat gruntujący, tzw. podkład tynkarski. Celem zabiegu gruntowania jest wzmocnienie, wyrównanie, zmniejszenie chłonności podłoża oraz zwiększenie przyczepności farby elewacyjnej. Należy pamiętać o tym , by grunt był dopasowany do rodzaju farby.

5. Malowanie.
Po całkowitym wyschnięciu gruntu, najczęściej jest to czas od 24 do 48 godz. możemy przystąpić do ostatniego etapu pracy nad elewacją czyli malowaniem. Najważniejszą zasadą jest właściwe dobranie farby elewacyjnej do położonego tynku. Np. do tynku silikonowego używamy farby silikonowej, do tynku mineralnego farby silikatowej. Warto więc jest, zapoznać się z zasadami doboru farby, dlatego że ma ona istotny wpływ na zabezpieczenie i przedłużenie żywotności nowej struktury tynkowej. Przy malowaniu elewacji dobrze jest wybrać odpowiednia pogodę (temp. ok. 23 stopni) ze względu na to, gdyż niekorzystne warunki atmosferyczne mogą wpływać na jakość powstałej powłoki. Powinniśmy zadbać o właściwe zabezpieczenie elementów, które nie będę malowane, solidne rusztowanie oraz odzież ochronną.

Jaki wybrać rodzaj tynku do fasady budynku?

Istotnym elementem systemu dociepleń budynku jest proces tynkowania.
Dziś często stosowane są tynki: mineralne, żywiczne, silikatowe i silikonowe. W starszym budownictwie możemy się spotkać z tynkami cementowo-wapiennymi.
Każdy z obecnie stosowanych tynków ma swoje określone właściwości i jeśli stoimy przed wyborem jaki zastosować tynk zewnętrzny na elewację warto zwrócić uwagę na otoczenie w jakim znajduje się dom i w jakich warunkach będzie użytkowany:

  • Tynki minerale – odporne na wodę i jednocześnie paroprzepuszczalne. Bardzo trwałe ale w dość skąpej gamie kolorystycznej. Można to jednak powetować stosując paroprzepuszczanle farby których wybór jest już znaczny.
  • Tynki żywiczne – również odporne na działanie wody, ale mniej paroprzepuszczalne. Często spotykane jako tynki akrylowe, charakteryzujące się dużą ilością kolorów
  • Tynki silikatowe odporne na wodę i jednocześnie paroprzepuszczalne. Charakteryzują się dość dużą elastycznością dzięki czemu drobne rysy nie są widoczne. Polecane ze względu na swe właściwości do stosowania w środowisku bardziej zanieczyszczonym przemysłowo.
  • Tynki silikonowe – odporne na deszcz i paroprzepuszczalne, nie wiążą brudu inaczej mówiąc samooczyszczają się. Bardzo dobrze i długo utrzymują kolor.

W tym segmencie istnieje szeroki wybór produktów na pewno trafnym wyborem jest linia mas tynkarskich Silancolor firmy Mapei : Graffiato, Tonachino czy Elasstocolor Tonachino Plus.

Jakie znaczenie ma kolor farby elewacyjnej?

Wybrany kolor elewacji naszego domu nadaje mu nie tylko określony styl i charakter ale również ma wpływ na stan zewnętrznych ścian budynku.

  • Ciemne farby -przyswajają więcej promieni słonecznych, co niestety skutkuje przegrzewaniem się ścian budynku a nawet pęknięciem powłoki. Do takich barw należą np. ciemnoczerwony, fioletowy czy brązowy. Pod wpływem nadmiernego ciepła w styropianowych powłokach izolacyjnych dochodzi do odkształceń. W bardziej nasyconych barwach elewacji stosowane są pigmenty pochodzenia naturalnego, w związku z tym są one mniej odporne na promieniowanie UV i ulegają szybciej biodegradacji.
  • Jasne farby – wśród wielu propozycji na pewno sprawdza się barwy białe, beżowe, pastelowe tworzące ciepłą i przyjazną aurę. Białe kolory łamane odcieniami stworzą efekt elegancji i harmonii z pozostałymi elementami domu takimi jak okna, zadaszenie czy drzwi.

Kolor elewacji powinien współgrać z samą architekturą budynku jak i z sąsiednią zabudową. Kolorowa panorama budynków nie prezentuje się zbyt estetycznie, może za to być zbyt krzykliwa i uciążliwa w odbiorze.Właściwie dobrany kolor elewacji budynku może podkreślać zalety lub ukryć wady. Za pomocą gry kolorów możemy skutecznie zmienić proporcje obiektu lub podkreślić wybrane elementy. Jasne barwy elewacji optycznie powiększają budynek, zaś ciemne zmniejszają. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch kolorów z zachowaniem odpowiedniej proporcji pomiędzy tonami. Przy wyborze kolorystyki ścian naszego domu, nie powinniśmy kierować się tylko obowiązującymi trendami. Zmiana koloru elewacji nie jest częstym zabiegiem a moda zazwyczaj szybko przemija, dobrze więc jest gdy nasza decyzja jest przemyślana, zgodna z naszymi upodobaniami oraz uwzględniająca warunki w jakich budynek funkcjonuje.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33