Blog

Wiosenne remonty wokół naszego domu

Szary i nieco przybrudzony krajobraz powoli przechodzi metamorfozę. Coraz więcej zieleni wokół nas zwiastuje zmianę. Więcej długo oczekiwanego słońca, dłuższe dni i te przyjemne słoneczne ciepło na twarzy kiedy siedzimy przy grillu lub w ogrodzie, rozkoszując się obudzoną do życia przyrodą. Nadchodzą idealne dni aby zrobić porządki, przewietrzyć szafy, dokonać drobnych napraw po minionej zimie, oczyścić i odświeżyć otoczenie lub przeprowadzić długo oczekiwany remont aby poczuć się komfortowo.

Od czego zacząć wiosenne porządki?

Warto dokonać przeglądu i przyjrzeć się poszczególnym elementom naszego domu i otoczenia. Zimowe temperatury potrafią być szkodliwe dla naszych płotów, placów zabaw, tarasów czy mebli ogrodowych. Mogą pojawić się na nich pęknięcia, ubytki czy szpecąca rdza. A te z kolei pozwolą wilgoci czy zmiennej temperaturze dokonać poważniejszych uszkodzeń. Zacznijmy od tych najdalej położonych elementów, będących często wizytówką naszego domu, czyli ogrodzenia.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed uszkodzeniami?

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z ogrodzeniem drewnianym na pewno warto byłoby pokryć drewniane elementy lakierobejcą , farbą do drewna  czy olejem do drewna  lub impregnatem gruntującym. Wybór dobrego sprawdzonego produktu pozwoli skutecznie zabezpieczyć nasze ogrodzenie na długi czas, zarówno przed deszczem, promieniowaniem UV, grzybami czy dekoloryzacją. Prace nad zabezpieczeniem ogrodzenia rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia poprzez dokładne zeszlifowanie starych warstw farby lub lakieru. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to wypełniamy ewentualne ubytki szpachlówką do drewna. Następnie nakładamy nową powłokę na drewnianą powierzchnię, może to być  farba, podkład lub lakier. Po całkowitym wyschnięciu ogrodzenia używamy stosownego impregnatu do drewna.

W przypadku kiedy posiadamy ogrodzenie stalowe dość powszechnym problem staje się korozja, która jest w stanie skutecznie zepsuć urok każdego ogrodzenia. Wiosną  kiedy temperatury wachają się między 14-25stopni Celsjusza, wilgotność jest optymalna a dni się wydłużają,  nastaje najlepszy czas na przeprowadzenie takiej renowacji. Prace powinniśmy rozpocząć się od usunięcia starej farby i przeszlifowania lub wypiaskowania metalowych elementów. Następnie używamy preparatu antykorozyjnego, który zneutralizuje rdzę. W ostatnim etapie nakładamy właściwą farbę do metalu. Tu mamy do wyboru szeroką paletę farb. Niektóre z nich posiadają specjalne właściwości. Np. Forex-Teknos to innowacyjna farba antykorozyjna, która nie wydziela oparów rozpuszczalnika, dzięki czemu malowanie staje się przyjemnie, a co ważne nieszkodliwe i przyjazne dla środowiska. Farba cechuje się dobrą przyczepnością do podłoży stalowych i aluminiowych oraz zawartością specjalnych pigmentów chroniących przed korozją pod powłokową. Zaletą farby jest także łatwość umycia narzędzi po skończonej pracy z uwagi na fakt, że jest ona farbą wodorozcieńczalną. Tych innowacji jest całkiem sporo, dlatego warto decydując się na zakup, zapytać o takie szczegóły specjalistę działu z farbami aby wymienił gamę zalet danej farby. To może nam zaoszczędzić pracy i dodatkowo uprzyjemnić odnawianie naszego przydomowego ogrodzenia.

Warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy wystroju otoczenia naszego domu jak np. meble ogrodowe czy ulubione miejsce zabaw naszych dzieci czyli plac zabaw. Tu postępujemy analogicznie jak w przypadku ogrodzenia z tą różnica że w zależności od rodzaju materiału stosujemy odpowiednie podkłady i sposoby zabezpieczania. Wiosna to również odpowiedni czas na ocenę stanu technicznego naszego dachu, najważniejszej części naszego domu.  Aby służył nam długo i spełniał swoje zadanie należy pamiętać o jego renowacji lub jeśli tego wymaga naprawie.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.


  sent icon

  Dziękujemy z kontakt,
  Twoja wiadomość została wysłana

  Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

  Możesz również skontaktować się z nami
  w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

  89 541 07 33