Blog

  • Home
  • beton
  • Z CZEGO BUDOWAĆ ŚCIANY ZEWNĘTRZNE?
budowa ścian

Z CZEGO BUDOWAĆ ŚCIANY ZEWNĘTRZNE?

Ściany  pełnią wiele funkcji, dlatego muszą być odpowiednio stabilne i wytrzymałe. Z jakich więc materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe?

Ściany zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu, bowiem mają podstawowe znaczenie dla izolacji termicznej domu. Jakość zastosowanych materiałów do budowy ścian, będzie miała decydujące znaczenie dla zużycia energii cieplnej przez budynek. Ściany dwuwarstwowe ocieplone styropianem lub wełną mineralną często maja tu swoje zastosowanie. Decydując się na wybór materiału do budowy ścian należy oprócz indywidualnych preferencji wziąć pod uwagę również technologie budowy oraz lokalizacje budynku.

Prawidłowa izolacyjność termiczna ścian ma olbrzymi wpływ na koszty ogrzewania domu. Izolacyjność cieplną oblicza się przy pomocy współczynnika przenikania ciepła U. To on określa czy postawiona ściana naszego domu będzie dobrze trzymała ciepło. Jego wartość zależna jest od rodzaju i grubości materiału, z jakiego postawione są ściany. Im niższy jest współczynnik tym lepiej, bowiem niska wartość współczynnika U oznacza niewielkie ubytki ciepła, a tym samym znaczne oszczędności – to zapewnia nam komfort oraz zmniejszenie rachunków za energię zwłaszcza w okresie zimowym.

Aby ściany zapewniały satysfakcjonujący współczynnik przenikania ciepła U, powinien on być niższy niż z ten, który jest zawarty w przepisach.

Ściany jednowarstwowe

Na ścianę jednowarstwową składa się:

  • jedna warstwa murowana
  • warstwa wykończająca  (tynk, oblicówka, farba lub okładzina z płytek)

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia, gdyż termoizolacyjność zapewnia materiał murowy. Istnieją tylko takie trzy materiały, które łączą odpowiednią izolacyjność z wystarczającą wytrzymałością, są to:

keramzytobeton – bloczki keramzytobetonowe z otworami wypełnionymi np. styropianem stanowią dobry materiał na ciepłą ścianę jednowarstwową, mają 42 cm szerokości i pozwalają uzyskać korzystny współczynnik przenikania ciepła U (mniejszy niż 0,2 W/(m²·K))

ceramika poryzowana – pustaki z ceramiki z drążeniami zawierającymi wełnę mineralną. Ściany o grubości 0,44 cm osiągają U równe nawet 0,18 W/(m²·K).

beton komórkowy – bloczki z betonu pozwalają na wzniesienie równie ciepłych ścian jednowarstwowych. Ściany o szerokości 48 cm posiadają już współczynnik U 0,19 W/(m²·K).

Zaletą ścian jednowarstwowych jest to, że są oferowane w ramach spójnego systemu. To oznacza, że oprócz bloczków czy pustaków można kupić nadproża, elementy stropów i wieńca, a także płyty dachowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec wielu błędom wykonawczym i projektowym.

Ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe składają się z:

  • warstwy nośnej (bloczki z ciepłej ceramiki,  beton komórkowy lub keramzytobeton, silikaty)
  • ocieplenia

Najpierw stawia się mur konstrukcyjny, a następnie od strony zewnętrznej – mocuje się ocieplenie. Wykańcza się ściany tynkiem lub okładziną.

Wewnętrzną warstwę ścian stanowią bloczki i pustaki, termoizolacje zaś wełna mineralna lub styropian. Lepsze parametry posiada warstwa z wełną mineralną, która oprócz właściwości termoizolacyjnych zabezpiecza również ścianę przeciwpożarowo i akustycznie. Wełna również stosunkowo szybko pozwala na odprowadzanie wilgoci ze ściany.

Docieplenie ściany nośnej można wykonać na dwa sposoby:

  • metodą lekką suchą
  • metodą lekka mokrą

Metoda lekka mokra jest najpopularniejszym sposobem na wznoszenie ścian dwuwarstwowych. W metodzie tej izolację stanowi najczęściej styropian. Izolację chroni zaprawa cementowo-wapienna, siatka z włókna szklanego i tynk cienkowarstwowy.

Przy pomocy metody lekkiej suchej izolacje układa się w dwóch warstwach pomiędzy drewnianymi listwami rusztu dystansowego. W przypadku zastosowania wełny mineralnej potrzebne jest ułożenie wysokoparoszczelnej izolacji przeciwwiatrowej, a na niej zamocowanie pionowo listew tworzących szczelinę wentylacyjną. Na warstwę osłonową i wykończeniową zazwyczaj wykorzystuje się deski z rożnych gatunków drewna, ale można również użyć sklejkę wodoodporną, blachę trapezową czy inne lekkie materiały.

Ściany trójwarstwowe

Ściana trójwarstwowa zazwyczaj ma grubość od 40 do 60 cm i składa się z:

  • warstwy nośnej (mur konstrukcyjny)
  • ocieplenia
  • warstwy elewacyjnej

Warstwa nośna powstaje najczęściej przy użyciu tradycyjnych pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych, z bloczków z betonu komórkowego lub wapienno-piaskowych oraz z silikatów. Warstwa ta oprócz znacznej wytrzymałości cechuje się dobrą izolacyjnością akustyczną, akumulacyjnością cieplną oraz paraprzepuszczalnością i może mieć od 18 do 30 cm.

Podobnie jak w przypadku ściany dwuwarstwowej izolację termiczną zazwyczaj stanowi wełna mineralna lub styropian. W przypadku zastosowania wełny mineralnej potrzebna jest szczelina wentylacyjna (3 cm) zapewniająca odpowiedni poziom wilgotności przegrody.

Warstwa elewacyjna (grubość 8-12 cm) może być wykonana z cegieł betonowych, ceramicznych, klinkierowych lub wapienno-piaskowych. Aby spełniała swoje przeznaczenie powinna być trwała, mrozoodporna oraz atrakcyjna dla wyglądu budynku.

Z czego wykonać mur?

Do warstwy nośnej możemy zastosować:

Beton komórkowy – porowata struktura zapewnia dobre właściwości izolacyjne nawet ścianom jednowarstwowym.

Keramzytobeton – szczególnie polecany do ścian jednowarstwowych.

Ceramika tradycyjna (pustaki lub cegły kratówki) – z uwagi na mała izolacyjność cieplną nadaje się tylko na ściany dwu- i trójwarstwowe.

Ceramika poryzowana – do murowania ścian jednowarstwowych grubości 38-50cm. Pustaki o grubości 25 cm mają zastosowanie tylko w przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych, ponieważ nie zapewniają wymaganej izolacyjności cieplnej.

Silikaty, pustaki betonowe, pustaki żużlowe, prefabrykaty wielkopłytowe, bloczki gipsowe – przeznaczone tylko do ścian dwu- i trójwarstwowych.

Warstwa ocieplająca – wełna i styropian

Głównie na ocieplenie stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Styropian można zastosować zarówno do oklejenia ścian i wykańczania tynkiem w metodzie lekkiej mokrej jak i również do ułożenia między rusztem, na którym mocuje się okładzinę elewacyjną w metodzie lekkiej suchej.

Wełna mineralna jest trudniejsza do umocowania niż stryropian. Pozwala na wydostanie się wilgoci z przegród, ale tylko wtedy, kiedy jest wykończona cienkowarstwowym tynkiem mineralnym, silikatowym, silikonowym lub wentylowaną okładziną.

Co zastosować na elewację?

Na warstwę elewacyjną możemy zastosować:

  • tynk tradycyjny – z uwagi, iż jest zbyt ciężki, by stosować go na ociepleniu, przeznaczony tylko do ścian jednowarstwowych.
  • tynk cienkowarstwowy – przeznaczony głównie do ścian dwuwarstwowych w formie termoizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed działaniem czynników atmosferycznych. Może być użyty jako warstwa wierzchnia na tynku tradycyjnym.
  • oblicówka – może być układana tylko na ruszcie, dlatego zazwyczaj stosuje się ją przy wykańczaniu ścian dwuwarstwowych.

Solidne wykonanie ścian zewnętrznych pozwoli na znaczne ograniczenie strat ciepła, co w późniejszym czasie obniży wysokie koszty ogrzewania. w naszej hurtowni znajdziesz niezbędne materiały

Nasza hurtownia oferuje szeroki wybór materiałów w atrakcyjnych cenach do wznoszenia ścian czołowych producentów Mapei, Solbet, Xella Silka, Ytong.: m.in. beton komórkowy, ceramikę, keramzyt, silikaty.

Kupując u nas zapewnimy Ci transport i rozładunek na budowie. Zapraszamy!

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33